| Part Number | HCV1206-1R5-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 718050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 1.5uH 100KHz Ferrite 12A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCV1206-1R5-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCV1206-1R5-R |
|---|---|
| Impedance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Inductance | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum DC Resistance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Core Material | |
| Type | |
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 12.2 x 9.8 x 5.1(Max) |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 12.2 X 9.8 X 5.1(Max) |
| Supplier Package | SMD |
| Max Processing Temp | 245 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 9.8 mm |
| Product Height | 5.1(Max) mm |
| Product Length | 12.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCV1206-1R5-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1.05A 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL-VFG4R7NC.pdf |
|
Eaton | Ind Power 9.9uH 20% Ferrite 2.08A Bulk Download PDF datasheet for VP5-0155-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 5.6nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS5N6S02D.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded Wirewound 470uH 10% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 170mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1474K.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 150nH 20% 100KHz Powdered Iron 26A T R Download PDF datasheet for HCM0703-R15-R.pdf |
|
AVX | Ind RF Chip Thin Film Multilayer 6.8nH 0.2nH 450MHz 43Q-Factor 750mA 0805 T R Download PDF datasheet for L08056R8CESTR.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 60Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM600-T.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 13.4A T R Download PDF datasheet for UP4B-1R5-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Shielded 120nH 15% 100KHz 68A T R Download PDF datasheet for PA4390.121HLT.pdf |
|
Johanson Technology | Ind RF Chip Wirewound 5.6nH 5% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 760mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for L-07W5N6JV4T.pdf |