| Part Number | DRQ74-3R3-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 795900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.396uH 13.58uH 20% 100KHz Ferrite 3.94A 1.97A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRQ74-3R3-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DRQ74-3R3-R |
|---|---|
| Maximum DC Current | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Impedance | |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.45 |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.45 mm |
| Technology | Wirewound |
| Maximum DC Resistance | |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.45 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DRQ74-3R3-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
API Delevan | Ind Power Unshielded Wirewound 82uH 10% 1KHz Ferrite 362mA T R Download PDF datasheet for P1330R-823K.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 1.6A 1212 T R Download PDF datasheet for SD3114-1R0-R.pdf |
|
Sumida | INDUCT, SHIELD, 20%, 14A, SMD - |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 10UH Download PDF datasheet for MPI4020V2-100-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 1806 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM41PG102SN1L.pdf |
|
Murata Manufacturing | IND FIX 6.8NH 300MA 240MOHM - |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 40A T R Download PDF datasheet for CPL-4-50TR-R.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 1nH 0.2nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRF1N0ZFB.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR, SMT TYPE - |
|
Laird | Ind Chip Bead 1KOhm 100MHz Ferrite 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603B102R-10.pdf |