DRA74-101-R Eaton
DRA74-101-R Images
Please contact us for more photos of DRA74-101-R
Part Number DRA74-101-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 822mA T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level DRA74-101-R
Datasheet download DRA74-101-R.pdf
Request Quotation for DRA74-101-R
DRA74-101-R Specifications
Part Number DRA74-101-R
Rad Hard No
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 165 °C
Product Dimensions 7.6 x 7.6 x 4.35 mm
Tolerance 20 %
Package/Case 7.6 X 7.6 X 4.35
Technology Wirewound
Max Processing Temp 260
Test Frequency 100 kHz
Product Depth 7.6 mm
Product Height 4.35 mm
Product Length 7.6 mm