| Part Number | FP1309B3-R150-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 367280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power 150nH 10% 100KHz 296Q-Factor Ferrite 60A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1309B3-R150-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1309B3-R150-R |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 12.8 X 8.3 |
| Test Frequency | 100 |
| Maximum DC Resistance | 0.19 |
| Type | High Current Power |
| Minimum Quality Factor | 296@1MHz |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 10 |
| Package Dimensions | 12.8 x 8.3 |
| Inductance | 150 |
| Maximum DC Current | 60 |
| Product Depth | 8.3 |
| Product Length | 12.8 |
| Replacement Part Number | PART-FP1309B3-R150-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 350mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-221KL.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz Ferrite 1.6A 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32PN2R2NN0L.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 300Ohm 100MHz Ferrite 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805G301R-10.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.2uH 30% 100KHz Ferrite 2.3A 1515 T R - |
|
Eaton | FLAT PAC POWER INDUCTOR 2 PAD SMT Download PDF datasheet for FP1008R5-R150-R.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 1.2A 2424 T R Download PDF datasheet for ASPI-6045S-470M-T.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 47nH 2% 200MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER47NG01.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 820nH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 360mA 1008 T R Download PDF datasheet for CW252016-R82J.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 5.182uH 20.73uH 20% 100KHz Ferrite 3.34A 1.67A T R Download PDF datasheet for DRQ74-4R7-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A T R Download PDF datasheet for SRN6045-330M.pdf |