| Part Number | NRS8040T 4R7NJGJ |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 708300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.1A 3131 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NRS8040T 4R7NJGJ |
| Datasheet download |
| Part Number | NRS8040T 4R7NJGJ |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Product Dimensions | 8.2 x 8.2 x 4.2 mm |
| Operating Temperature | -25 to 125 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 3131 |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 8.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NRS8040T 4R7NJGJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Chip Bead Multi-Layer 60 Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1806 T R Download PDF datasheet for PE-1806PFB600ST.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for CPL2-2-50TR-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Shielded Wirewound 100nH 20% 40A T R Download PDF datasheet for PA1682.101NLT.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR - |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 920mA 6028 T R Download PDF datasheet for SRN6028-470M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 900mA 1210 T R Download PDF datasheet for CBC3225T100MR.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 2.2uH 30% 100KHz 1.4A 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG2R2N.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 4.7mH 10% 250KHz 50Q-Factor Ferrite 68mA 4924 T R Download PDF datasheet for S4924R-475K.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 220nH 10% 100KHz Ferrite 38A T R Download PDF datasheet for FP0705R2-R22-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 7.5nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HN7N5J02D.pdf |