| Part Number | FP1107R1-R07-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 623340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 70nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R1-R07-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R1-R07-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.5 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Type | High Current Power |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.5 |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R1-R07-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 230nH 10% 100KHz Ferrite 42A T R Download PDF datasheet for FP1107R2-R23-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | WIRE-WOUND CHIP POWER INDUCTORS SMD Download PDF datasheet for BRL2012T2R2MD6.pdf |
|
Panasonic | INDUCTOR METAL CORE 2.2UH 5X5.5X3MM SMD Download PDF datasheet for ETQP3M220HFN.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 100Ohm 100MHz 10A 3312 T R Download PDF datasheet for DM3312X101R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind General Purpose Chip Unshielded Wirewound 10uH 10% 1MHz 35Q-Factor Ferrite 190mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32MN100K23L.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 2.2A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLCTV330M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 3.3nH 0.3nH 100MHz 10Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK16083N3S-T.pdf |
|
Pulse | SMT POWER INDUCTOR 1000NH - |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 2.4A T R Download PDF datasheet for SRN8040-150M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SDR0603-3R3ML.pdf |