CL1108-4-50TR-R Eaton
CL1108-4-50TR-R Images
Please contact us for more photos of CL1108-4-50TR-R
Part Number CL1108-4-50TR-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 80A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL1108-4-50TR-R
Datasheet download CL1108-4-50TR-R.pdf
Request Quotation for CL1108-4-50TR-R
CL1108-4-50TR-R Specifications
Part Number CL1108-4-50TR-R
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Maximum DC Current 80
Inductance 50
Maximum DC Resistance
Test Frequency 1 MHz
Type Power
Product Dimensions 36.5 x 11.5 x 8 mm
Package/Case 36.5 X 11.5 X 8
Product Depth 11.5 mm
Product Height 8 mm
Product Length 36.5 mm