SDR0805-120ML Bourns
SDR0805-120ML Images
Please contact us for more photos of SDR0805-120ML
Part Number SDR0805-120ML
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 12uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 2A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDR0805-120ML
Datasheet download SDR0805-120ML.pdf
Request Quotation for SDR0805-120ML
SDR0805-120ML Specifications
Part Number SDR0805-120ML
Type Power
Technology Wirewound
Test Frequency 1 kHz
Tolerance 20 %
Package/Case 7.8 X 5.3
Core Material Ferrite
MSL Level 1
Product Dimensions 5.3 mm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Finish Tin
Product Diameter 7.8 mm
Product Height 5.3 mm