| Part Number | DR74-100-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 281270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 2.41A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR74-100-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR74-100-R |
|---|---|
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Ferrite |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Technology | Wirewound |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR74-100-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Abracon | Ind Chip Molded Multilayer 0.22uH 5% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 50mA 0603 Download PDF datasheet for AIML-0603-R22J.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 2.8A T R Download PDF datasheet for SRR1210-820M.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 3.3nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRF3N3DFB.pdf |
|
Pulse | Ind Power Line Toroid 280uH -35% to 30% 4A T R Download PDF datasheet for PA2744NLT.pdf |
|
Bourns | WIRE-WOUND POWER INDUCTOR IND2.0 ,SHDSMD - |
|
Pulse | Ind Power Shielded 2.2uH 20% 1MHz 4.3A T R Download PDF datasheet for PA4332.222NLT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 2.5KOhm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for BK 1608LM252-T.pdf |
|
Vishay | Ind Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 400mA 1206 T R Download PDF datasheet for ILB1206ER121V.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Bead Array 300Ohm 25% 100MHz Ferrite 100mA 1206 T R Download PDF datasheet for ILAS1206ER301V.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 1.5nH 0.5nH 100MHz 10Q-Factor 1A 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN1N5D00D.pdf |