| Part Number | DR74-101-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 770630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 860mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR74-101-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR74-101-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Type | Power |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR74-101-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 80Ohm 25% 100MHz Ferrite 4A 1206 T R Download PDF datasheet for FBMJ3216HS800-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 39uH 20% 100KHz 1.6A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLATV390M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 450mA T R Download PDF datasheet for SRR7032-101M.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 600nH 30% 100KHz Ferrite 17A Carrier T R Download PDF datasheet for CDEP134NP-0R6NC-H.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 120Ohm 100MHz 3.5A 0805 T R Download PDF datasheet for HI0805O121R-10.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 300KHz Ferrite 24.3A T R Download PDF datasheet for HC2LP-2R2-R.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 600Ohm 100MHz 4A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220P601R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 210mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-471KL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 550Ohm 100MHz 4A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220P551R-10.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 12uH 20% 100KHz 580mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG120M.pdf |