CL1208-3-100TR-R Eaton
CL1208-3-100TR-R Images
Please contact us for more photos of CL1208-3-100TR-R
Part Number CL1208-3-100TR-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power 100nH 20% 1MHz Ferrite 56A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL1208-3-100TR-R
Datasheet download CL1208-3-100TR-R.pdf
Request Quotation for CL1208-3-100TR-R
CL1208-3-100TR-R Specifications
Part Number CL1208-3-100TR-R
Inductance 100
Maximum DC Current 56
Maximum Processing Temperature 250
Tolerance 20
Package/Case 18 X 11.5 X 8
Maximum DC Resistance 0.45
Type Power
Core Material Ferrite
Test Frequency 1
Operating Temperature -40 to 125 °C