| Part Number | FP0708R1-R20-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 291560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 190nH 10% 100KHz Ferrite 44A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0708R1-R20-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0708R1-R20-R |
|---|---|
| Core Material | Ferrite |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 2 |
| Maximum DC Resistance | 350 |
| Product Dimensions | 7(Max) x 8.5(Max) x 7.2(Max) |
| Rad Hard | No |
| Maximum DC Current | 44 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Supplier Package | SMD |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 245 |
| Package/Case | 7(Max) X 8.5(Max) X 7.2(Max) |
| Product Depth | 8.5(Max) mm |
| Product Height | 7.2(Max) mm |
| Product Length | 7(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0708R1-R20-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 30% 100KHz Ferrite 850mA T R Download PDF datasheet for DR1040-151-R.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Bead Multi-Layer 100Ohm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for ACML-0603-101-T.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz 1.26A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH4D28C-100NC.pdf |
|
API Delevan | Ind Power Shielded 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 8.5A T R Download PDF datasheet for SPD127R-222MTR.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 20% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 3.8A T R Download PDF datasheet for SRR1208-180ML.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 10.5uH 42uH 15% 19A 9.5A Tube Download PDF datasheet for P0595NL.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 1.8KOhm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for BK 2125LM182-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 2uH 20% 100KHz 23A T R Download PDF datasheet for PG0077.202NLT.pdf |
|
TE Connectivity | Ind High Frequency Chip Unshielded Wirewound 270nH 5% 250MHz 25Q-Factor 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for 9-1624112-2.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 90Ohm 25% 100MHz Ferrite 330mA 0805 T R Download PDF datasheet for SRF2012-900Y.pdf |