| Part Number | HCF1007-R56-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 795820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 560nH 10% 100KHz Ferrite 26A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCF1007-R56-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCF1007-R56-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Maximum DC Current | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Impedance | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Quality Factor | |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 10.3 X 8.1 X 6.65 |
| Product Dimensions | 10.3 x 8.1 x 6.65 mm |
| Product Depth | 8.1 mm |
| Product Height | 6.65 mm |
| Product Length | 10.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCF1007-R56-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1005R1-R15-R.pdf |
|
Vishay | Ind Chip High Current Shielded 1.5uH 20% 100KHz 5.1A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZER1R5MA1.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 2.7uH 10% 7.9MHz 40Q-Factor Ferrite 464mA 1210 T R Download PDF datasheet for S1210-272K.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.7A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRR75NP-220MC.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 30 Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0805 T R Download PDF datasheet for PZ2012U300-3R0TF.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 1.34A 1616 T R Download PDF datasheet for ASPI-4020S-4R7M-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 22uH 20% 100KHz Metal 4.8A T R Download PDF datasheet for ETQP5M220YFK.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 4.9A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232DZER150M11.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1.05A 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL-VFG4R7NC.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 470uH 20% 100KHz 270mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH471M.pdf |