| Part Number | FP1309B3-R120-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 289200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power 120nH 10% 100KHz 296Q-Factor Ferrite 60A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1309B3-R120-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1309B3-R120-R |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 12.8 X 8.3 |
| Test Frequency | 100 |
| Maximum DC Resistance | 0.19 |
| Type | High Current Power |
| Minimum Quality Factor | 296@1MHz |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 |
| Inductance | 120 |
| Package Dimensions | 12.8 x 8.3 |
| Maximum DC Current | 60 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 8.3 |
| Product Length | 12.8 |
| Replacement Part Number | PART-FP1309B3-R120-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Shielded Power Inductors Download PDF datasheet for SRP5030TA-3R3M.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 10uH 20% 100KHz 950mA 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4LG100MA.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 0603 T R Download PDF datasheet for ILHB0603ER121V.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 2.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER101M1A.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 500nH 20% 100KHz 27A T R Download PDF datasheet for ETQP5LR50XFA.pdf |
|
API Delevan | Ind Power Shielded Wirewound 39uH 10% 1KHz Ferrite 354mA 1812 T R Download PDF datasheet for SP1812R-393K.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 10A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525EZER2R2M01.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead 180nH 12% 100KHz 55A T R Download PDF datasheet for PA3784.181HLT.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 5Q-Factor Ceramic 200mA 0201 T R Download PDF datasheet for HI0603-1B22NJHT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 2.4A 2020 T R Download PDF datasheet for SRN5020-3R3M.pdf |