| Part Number | HCM0503-4R7-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 233000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0503-4R7-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0503-4R7-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.15 x 5.1 x 3(Max) |
| Core Material | Powdered Iron |
| Max Processing Temp | 250 |
| Type | Power |
| Pin Count | 2 |
| Protection Style | Shielded |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 5.15 X 5.1 X 3(Max) |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Supplier Package | SMD |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 3(Max) mm |
| Product Length | 5.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0503-4R7-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 2.53A 2020 T R Download PDF datasheet for SD14-1R5-R.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz Ferrite 2.1A Blister T R Download PDF datasheet for B82477P4823M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 12A 5050 T R Download PDF datasheet for IHLP5050EZER4R7M01.pdf |
|
Pulse | COMMON CHOKE - |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 100nH 20% 100KHz 11A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZERR10M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 53Q-Factor Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for SRR1806-150M.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Multi-Layer 10nH 5% 100MHz 10Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for CI160808-10NJ.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 4.8A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER8R2M01.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 100uH 5% 2.52MHz 40Q-Factor Ferrite 110mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-101JL.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 770mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVEG4R7N.pdf |