IMC1812ER101K Vishay
IMC1812ER101K Images
Please contact us for more photos of IMC1812ER101K
Part Number IMC1812ER101K
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Chip Molded Wirewound 100uH 10% 790KHz 40Q-Factor Powdered Iron 110mA 1812 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level IMC1812ER101K
Datasheet download IMC1812ER101K.pdf
Request Quotation for IMC1812ER101K
IMC1812ER101K Specifications
Part Number IMC1812ER101K
Protection Style Molded
Test Frequency 790 kHz
Package/Case 1812
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 4.7 x 3.4 x 3.4 mm
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Type Chip
Technology Wirewound
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 10 %
Product Depth 3.4 mm
Product Height 3.4 mm
Product Length 4.7 mm