| Part Number | HCF1007-2R2-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 846720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 2.2uH 10% 100KHz Ferrite 10.7A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCF1007-2R2-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCF1007-2R2-R |
|---|---|
| Package/Case | 10.3 X 8.1 X 6.65 |
| Product Dimensions | 10.3 x 8.1 x 6.65 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Impedance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 8.1 mm |
| Product Height | 6.65 mm |
| Product Length | 10.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCF1007-2R2-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind 600Ohm 100MHz 1.5A 1206 T R Download PDF datasheet for MI1206K601R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1.5uH 30% 1MHz Ferrite 2.1A 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-1R5Y.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 680nH 20% 100KHz 15.5A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZERR68M01.pdf |
|
Vishay | Ind Chip RF Thin Film 150nH 20% 250MHz 18Q-Factor 0505 Waffle Pack Download PDF datasheet for RFLW5N1500AMNWS.pdf |
|
TAIYO YUDEN | INDUCTOR, HI FREQ MULTILAYER, 0603, 47NH 5%, T&R Download PDF datasheet for HK160847NJ-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 2.5A T R Download PDF datasheet for SRR1210-101M.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded Wirewound 470uH 10% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 170mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1474K.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 2.3A Blister T R Download PDF datasheet for B82472G4472M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 150Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM151-T.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 27nH 2% 250MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER27NG01.pdf |