| Part Number | FP0906R1-R10-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 320660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | INDUCTOR, FLAT PAC,100NH,2 PADS, SMT |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0906R1-R10-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0906R1-R10-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Family | FP0906R1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Type | Power |
| Maximum DC Current | 51 A |
| Core Material | Ferrite |
| Lead Free | Yes |
| Inductance | 100 nH |
| Package/Case | 6.2 X 9.4 X 8 |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Maximum DC Resistance | 290 uOhm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0906R1-R10-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip Bead 80Ohm 100MHz 3A 1206 T R Download PDF datasheet for HI1206N800R-10.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 820nH 20% 100KHz Powdered Iron 31A T R Download PDF datasheet for HCM1305-R82-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 470nH 15% 100KHz 33.7A T R Download PDF datasheet for HC9-R47-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.5uH 30% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 4.5A T R Download PDF datasheet for SRU8028-2R5Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 390uH 30% 100KHz 13.18Q-Factor Ferrite 260mA T R Download PDF datasheet for SRR4028-391Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz 47Q-Factor Ferrite 300mA T R Download PDF datasheet for SRR7032-221M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 3.5A T R Download PDF datasheet for SRR1280-330M.pdf |
|
NIC Components | Ind Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0805 T R Download PDF datasheet for NCB0805A601TR050F.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 6.5A T R Download PDF datasheet for SRR1210-100M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SRU5028-4R7Y.pdf |