| Part Number | HCM0703-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 177750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 11A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0703-1R0-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0703-1R0-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Package/Case | 7.4 X 7 X 3 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 7.4 x 7 x 3 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Core Material | Powdered Iron |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0703-1R0-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Inductor, SMD, 33uH, \u00b120%, 1.2A, 13\"T R 600 Download PDF datasheet for LPE4841ER330MG.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 10Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for BLM15BB100SN1D.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | WIRE WOUND SMD POWER INDUCTORS 10UH Download PDF datasheet for SPH252010H100MT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Bobbin Core 1uH 20% 100KHz 21Q-Factor Ferrite 10A T R Download PDF datasheet for PM5022-1R0M-RC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 340mA T R Download PDF datasheet for SDR0805-471KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 3.8A T R Download PDF datasheet for SDR0403-1R0ML.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 590uH 35% 5.6A T R Download PDF datasheet for P0353NLT.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 6.8uH 30% 100KHz 800mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG6R8N.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 56nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 200mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS56NJ02D.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 200Ohm 100MHz 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805G201R-10.pdf |