| Part Number | FP0906R1-R22-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 857780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 220nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0906R1-R22-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0906R1-R22-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package/Case | 6.2 X 9.4 X 8 |
| Lead Free | Yes |
| Family | FP0906R1 |
| Maximum DC Current | 51 A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Maximum DC Resistance | 290 uOhm |
| Inductance | 220 nH |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0906R1-R22-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 3.25A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZER2R2M11.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1.05A 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL-VFG4R7NC.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode 150Ohm 100MHz 5A T R Download PDF datasheet for CM5022R151R-10.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 5.6uH 20% 100KHz 1.8A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH5R6M.pdf |
|
ACX | Ind High Frequency Molded Multi-Layer 6.8nH 5% 100MHz 5Q-Factor 250mA 0201 T R Download PDF datasheet for HI0603-1C6N8JNT.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Choke 1mH 4A T R Download PDF datasheet for PM3700-40-RC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Choke Wirewound 100uH -30% to 50% 1MHz 200mA 1812 Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for DLW43SH101XK2L.pdf |
|
Eaton | IND 500NH 40APK 28ADC 4 PAD FP VER SMT Download PDF datasheet for CTX01-19089-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded 47uH 100KHz 2.6A 12.24 X 12.24 X 8mm Download PDF datasheet for P1172.473NL.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 33uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 160mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-330KL.pdf |