| Part Number | FP0906R1-R28-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 188370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 280nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0906R1-R28-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0906R1-R28-R |
|---|---|
| Maximum DC Resistance | 290 uOhm |
| Family | FP0906R1 |
| Inductance | 280 nH |
| Package/Case | 6.2 X 9.4 X 8 |
| Maximum DC Current | 51 A |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Type | Power |
| Lead Free | Yes |
| Packaging | Tape and Reel |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0906R1-R28-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 330Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21PG331SN1D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz Ferrite 3.5A 5040 T R Download PDF datasheet for SRN5040-2R2Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 4uH 20% 100KHz Ferrite 5.25A 2.63A T R Download PDF datasheet for SRF0703-1R0M.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1A 1212 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH2D14NP-4R7NC.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1110V1-R22-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-3R3M.pdf |
|
Eaton | IND, FP1007R3, 230NH, 43A,2 PADS, SMT - |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz Ferrite 1.46A 1212 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH3NPN2R2NJ0L.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 2.2A 2424 T R Download PDF datasheet for PG0087.222NLT.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 12uH 20% 100KHz 580mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG120M.pdf |