| Part Number | FP1107R1-R30-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 444230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R1-R30-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R1-R30-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.5 mm |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.5 |
| Type | High Current Power |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R1-R30-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 810mA 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-220-R.pdf |
|
Abracon | THIN FILM CHIP INDUCTOR 0.6 X 0.3 X 0.23MM Download PDF datasheet for ATFC-0201-1N0B-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Unshielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz 1.1A T R Download PDF datasheet for ELC3FN1R8N.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 27nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIH10T27NJNC.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Shielded Multi-Layer 3.9nH 0.3nH 100MHz 10Q-Factor Ceramic 500mA 0603 T R Download PDF datasheet for AIMC-0603-3N9S-T.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 58nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R06-R.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 770uH 35% 4.7A T R Download PDF datasheet for P0422NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Powdered Iron 2.8A T R Download PDF datasheet for HCM0503-100-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 2200mA 0806 Download PDF datasheet for MAKK2016T1R0M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 195nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1110V1-R20-R.pdf |