| Part Number | FP1308-R21-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 244400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 210nH 10% 100KHz Ferrite 68A 5050 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1308-R21-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1308-R21-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.7 x 12.95 x 8 mm |
| Maximum DC Current | 68 |
| Package/Case | 5050 |
| Core Material | Ferrite |
| Maximum DC Resistance | 240 |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 12.95 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 13.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1308-R21-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 230nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R23-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | FERRITE BEADS MULTI-LAYER 600OHM 25% 100 Download PDF datasheet for BLM18EG601SN1B.pdf |
|
Pulse | Ind Power 77uH 20% 1.54A T R Download PDF datasheet for PE-53830SNLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded 10uH 20% 100KHz Ferrite 6.04A T R Download PDF datasheet for DR127-100-R.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR - |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz 34Q-Factor Ferrite 200mA T R Download PDF datasheet for SRR7032-471M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.75A T R Download PDF datasheet for DR74-220-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 15A T R Download PDF datasheet for SRP1250-3R3M.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Shielded Molded Wirewound 47uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Powdered Iron 100mA 1210 T R Download PDF datasheet for ISC1210SY470J.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.5A Tape Download PDF datasheet for SWPA8040S4R7NT.pdf |