| Part Number | FP1308-R44-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 390660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 440nH 10% 100KHz Ferrite 68A 5050 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1308-R44-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1308-R44-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Maximum DC Resistance | 240 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 13.7 x 12.95 x 8 mm |
| Maximum DC Current | 68 |
| Package/Case | 5050 |
| Product Depth | 12.95 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 13.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1308-R44-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 68uH 20% 100KHz Metal T R Download PDF datasheet for ETQP5M680YFM.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 470nH 5% 25MHz 40Q-Factor Iron 653mA 1210 T R Download PDF datasheet for S1210R-471J.pdf |
|
TDK | Ind Common Mode Choke 51uH 30% 100KHz Ferrite 500mA Blister T R Download PDF datasheet for B82790S513N201.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR - |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 53Q-Factor Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for SRR1806-150M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 19Q-Factor Ferrite 1.5A T R Download PDF datasheet for SRR1240-680M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 68uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 460mA T R Download PDF datasheet for SDR0403-680KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 13.2uH 30% 100KHz Ferrite 9.26A 4.63A T R Download PDF datasheet for SRF1260-3R3Y.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Ferrite 2.6A T R Download PDF datasheet for DR74-6R8-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | FIXED INDUCTOR 4.7UH 20% Download PDF datasheet for LQM2HPZ4R7MGSL.pdf |