| Part Number | HC9-100-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 665720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 10uH 15% 100KHz 8.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HC9-100-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HC9-100-R |
|---|---|
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 13.8 X 13.1 X 7.5 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Tolerance | 15 % |
| Product Dimensions | 13.8 x 13.1 x 7.5 mm |
| Product Depth | 13.1 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 13.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-HC9-100-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 4.7uH 20% 1MHz Ferrite 700mA 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for LQM31PN4R7M00L.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 1MHz Ferrite 700mA 0808 T R Download PDF datasheet for ASPI-2012-6R8M-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 12A T R Download PDF datasheet for SRP1245A-4R7M.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 22nH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 700mA 0603 T R Download PDF datasheet for PE-0603CD220JTT.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, MLCC, SDCL0603Q-02 Series, 0603, 12nH, \u00b13%, -55\u00baC~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDCL0603Q12NHT02.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 10uH 20% 2.52MHz Ferrite 2.38A T R Download PDF datasheet for IDCP3916ER100M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 3.75A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZER1R0M01.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 60Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM600-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 1MHz Ferrite 600mA 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-220M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 13.2uH 30% 100KHz Ferrite 9.26A 4.63A T R Download PDF datasheet for SRF1260-3R3Y.pdf |