| Part Number | HCM0703-100-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 401320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Powdered Iron 3.2A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0703-100-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0703-100-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Powdered Iron |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Max Processing Temp | 250 |
| Type | High Current Power |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 7.4 X 7 X 3 |
| Product Dimensions | 7.4 x 7 x 3 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0703-100-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip Bead 650Ohm 100MHz 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603C651R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21PG221SN1D.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 6.2nH 5% 250MHz 23Q-Factor Ceramic 760mA 0402 T R Download PDF datasheet for AISC-0402 -6N2J-T.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 330nH 20% 100KHz Ferrite 20A T R Download PDF datasheet for NPIM74PR33MTRF.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 10.2uH 10% 12.5A 22.23 X 19.05 X 12.2mm T R Download PDF datasheet for PA2050.103NLT.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 120nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R12-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 1.5nH 0.5nH 100MHz 10Q-Factor 1A 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN1N5D00D.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 9.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER4R7M11.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Drum Core 470uH 20% 100KHz 570mA T R Download PDF datasheet for PA4308.474NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.75A T R Download PDF datasheet for DR74-220-R.pdf |