CLA1108-3-50TR-R Eaton
CLA1108-3-50TR-R Images
Please contact us for more photos of CLA1108-3-50TR-R
Part Number CLA1108-3-50TR-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 80A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CLA1108-3-50TR-R
Datasheet download CLA1108-3-50TR-R.pdf
Request Quotation for CLA1108-3-50TR-R
CLA1108-3-50TR-R Specifications
Part Number CLA1108-3-50TR-R
Test Frequency 1 MHz
Package/Case 27.5 X 11.5 X 8
Inductance 50
Maximum DC Current 80
Operating Temperature -40 to 125 °C
Core Material Ferrite
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Maximum DC Resistance
Product Dimensions 27.5 x 11.5 x 8 mm
Type Power
Product Depth 11.5 mm
Product Height 8 mm
Product Length 27.5 mm