| Part Number | HCP0704-R60-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 702500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 600nH 25% 100KHz Powdered Iron 14A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCP0704-R60-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCP0704-R60-R |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 6.8 X 6.8 X 4.2 |
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Product Dimensions | 6.8 x 6.8 x 4.2 mm |
| Type | High Current Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 25 % |
| Impedance | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Minimum Quality Factor | |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | |
| Core Material | Powdered Iron |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 6.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCP0704-R60-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 101.6uH 406.4uH 20% 100KHz Ferrite 860mA 430mA T R Download PDF datasheet for DRQ74-101-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 463nH 20% 100KHz Ferrite 35A T R Download PDF datasheet for FP1109-R47-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 520mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-101KL.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 31.77uH 127.09uH 20% 100KHz Amorphous Metal 1.4A 0.7A T R Download PDF datasheet for CTX33-2-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz Ferrite 1.6A 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32PN2R2NN0L.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Molded Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 3.1A 1008 Embossed T R Download PDF datasheet for MAMK2520T1R0MK.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 1K Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for GZ1005U102CTF.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 1.4A T R Download PDF datasheet for SRR7032-100M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 560nH 10% 100KHz Ferrite 26A T R Download PDF datasheet for HCF1007-R56-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 6.5uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 6A T R Download PDF datasheet for SRR1208-6R5ML.pdf |