UP0.4C-3R3-R Eaton
UP0.4C-3R3-R Images
Please contact us for more photos of UP0.4C-3R3-R
Part Number UP0.4C-3R3-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 1.89A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level UP0.4C-3R3-R
Datasheet download UP0.4C-3R3-R.pdf
Request Quotation for UP0.4C-3R3-R
UP0.4C-3R3-R Specifications
Part Number UP0.4C-3R3-R
Product Dimensions 6.6 x 4.45 x 2.92 mm
Core Material Ferrite
Max Processing Temp 260
Package/Case 6.6 X 4.45 X 2.92
Technology Wirewound
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Type Power
Test Frequency 100 kHz
Product Depth 4.45 mm
Product Height 2.92 mm
Product Length 6.6 mm