| Part Number | DRV5053OAQDBZT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 564920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053OAQDBZT |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053OAQDBZT |
|---|---|
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.04(Max) x 1.4(Max) x 1.02(Max) |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Module/IC Classification | IC |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Current | 2.3 mA |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053OAQDBZT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor 25mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLE4964-1M.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 0.5mA Omnipolar 1.8V 4-Pin SSON EP Embossed T R Download PDF datasheet for BU52061NVX-TR.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor IC 50mA 5V 9V 12V 15V 18V 24V SSO-3-6 T R - |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 100mA Unipolar 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4905L.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1806-P-B.pdf |
|
Infineon | SP001368598 POSITION&CURRENT SENSORS Download PDF datasheet for TLE493D-A1B6.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 20mA 3.3V 5V 9V 12V 15V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4906K.pdf |
|
Silicon Labs | MANGETIC SENSOR LINEAR ANALOG Download PDF datasheet for SI7217-B-01-IV.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5053OAQLPG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3.3V 5V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1809-P-B.pdf |