| Part Number | DRV5053RAQLPGM |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 385310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053RAQLPGM |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053RAQLPGM |
|---|---|
| Output Current | 2.3 mA |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Module/IC Classification | IC |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SIP |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 3SIP |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053RAQLPGM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor 20mA 3.3V 5V 9V 12V 15V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLI4906L.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin TO-92 T R Download PDF datasheet for DRV5053OAQLPGQ1.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5009E1010FUMA1.pdf |
|
MPS | Magnetoresistive Sensor 2-Axis 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MA750GQ-Z.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 10.2(LSB12 Mt) 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLV493DA1B6HTSA2.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 3mA Omnipolar 1.8V 3V 4-Pin X1-DFN1216 T R Download PDF datasheet for AH1902-FA-7.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2mA Omnipolar 2.5V to 5.5V 3-Pin TO-92S Ammo Pack Download PDF datasheet for AH9248Z3TR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5013ADQLPGM.pdf |
|
Panasonic | MAGNETO RESISTIVE SENSOR - |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin TO-92 Bulk Download PDF datasheet for DRV5053EAQLPGM.pdf |