| Part Number | TLE4961-2M |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 179080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Integrated Hall Effect Semsor Latch |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4961-2M |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4961-2M |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 170 °C |
| Rad Hard | No |
| Minimum Release Point | -5 mT |
| Packaging | Tape and Reel |
| Family | TLE4961-2M |
| Magnetic Type | Bipolar Latch |
| Output Current | 25 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Module/IC Classification | IC |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15|18|24 V |
| Maximum Supply Current | 1.6 mA |
| Maximum Operating Point | 5 mT |
| Lead Free | Yes |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TLE4961-2M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Integrated Hall Effect Semsor Latch Download PDF datasheet for TLE4961-2M.pdf |
|
Panasonic | MAGNETO RESISTIVE SENSOR - |
|
MPS | Magnetoresistive Sensor 2-Axis 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MA750GQ-Z.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA Unipolar 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH337-WG-7.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5009E1000.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 5V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4997E2.pdf |
|
NXP | Magnetic Field Sensor Digital Magnetometer Surface Mount 10-Pin DFN T R Download PDF datasheet for MAG3110FCR1.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5053PAQLPGM.pdf |
|
Infineon | POSITION&CURRENT SENSORS Download PDF datasheet for TLV49611TAXBXA1.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5011.pdf |