| Part Number | TLV493DA1B6HTSA2 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 314920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 10.2(LSB12 Mt) 6-Pin TSOP T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV493DA1B6HTSA2 |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV493DA1B6HTSA2 |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Supplier Package | TSOP |
| Maximum Sensitivity | 10.2 |
| Type | Magnetic |
| Module/IC Classification | IC |
| Number of Axis | 3 |
| Maximum Magnetic Field | 1000 mT |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 6 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Output Voltage | 400 mV |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.8 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6TSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLV493DA1B6HTSA2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor 20mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4906-2K.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5053CAQDBZR.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 5V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4997E2.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Latch 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLT-T.pdf |
|
Seiko Instruments | Unipolar Detection Type Hall IC 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-5712ACDL1-M3T1U.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 5V 9V 12V 15V 18V 2-Pin SSO Download PDF datasheet for TLE 4941C.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar Latch 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5013BCQDBZR.pdf |
|
Toshiba | Digital Output Magnetic Sensor Surface Mount 3-Pin SOT-23F Download PDF datasheet for TCS40DLR,LF(T.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 20mA 3.3V 5V 9V 12V 15V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4906K.pdf |
|
Infineon | SP001216864_SENSOR_AMMO PACK_RO - |