| Part Number | DRV5053PAQLPGM |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 323110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053PAQLPGM |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053PAQLPGM |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Output Current | 2.3 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Supplier Package | SIP |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Module/IC Classification | IC |
| Package | 3SIP |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053PAQLPGM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | Hall Effect Sensor \u00b11mA Omnipolar 1.6V to 3.5V 4-Pin SNT-A T R Download PDF datasheet for S-5712ACDL1-I4T1U.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin SOT-23, T R 3k Download PDF datasheet for DRV5023FAQDBZR.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 1mA Omnipolar 5V 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BD7411G-TR.pdf |
|
Toshiba | Digital Output Magnetic Sensor Surface Mount 3-Pin SOT-23F Download PDF datasheet for TCS40DLR,LF(T.pdf |
|
STMicroelectronics | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 12-Pin LGA T R Download PDF datasheet for LIS3MDLTR.pdf |
|
Infineon | SP001368598 POSITION&CURRENT SENSORS Download PDF datasheet for TLE493D-A1B6.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Low Noise, High Precision, Programmable Linear Hall Effect Sensor Download PDF datasheet for A1363LKTTN-5-T.pdf |
|
MPS | Contactless Turning Knob Sensor 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MA750GQ-P.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin TO-92 Bulk Download PDF datasheet for DRV5053EAQLPGM.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 1.6V to 3.6V 4-Pin WLB T R Download PDF datasheet for AH1898-CA4-7.pdf |