| Part Number | DRV5053OAQLPGQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 636890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin TO-92 T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053OAQLPGQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053OAQLPGQ1 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Automotive |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15|18|24 V |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Supplier Package | TO-92 |
| Output Current | 2.3 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 3TO-92 |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053OAQLPGQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5053PAQLPGM.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5053OAQLPG.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin TO-92 Bulk Download PDF datasheet for DRV5053EAQLPGM.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 100mA Unipolar 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4905L.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH373-WG-7.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 10mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLE4966-3K.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 5mA Latch 3V to 5.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLE4963-2M.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5009E1000.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Omnipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5033AJQLPG.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5013ADQDBZR.pdf |