| Part Number | TLE4966L |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 355250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 10mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 4-Pin SSO T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4966L |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4966L |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Product Dimensions | 5.34 x 1 x 3.71 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Release Point | -10 mT |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Module/IC Classification | IC |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 V |
| Output Current | 10 mA |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Maximum Operating Point | 10 mT |
| Supplier Package | SSO |
| Package | 4SSO |
| Replacement Part Number | PART-TLE4966L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin SOT-23, T R 250 Download PDF datasheet for DRV5023AJQDBZT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SIP Ammo Pack Download PDF datasheet for ATS137-PG-A-A.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Latch Sensor, 2.5V to 38V Download PDF datasheet for DRV5013FAQDBZR.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5053VAQLPG.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Latch 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLT-T.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 2mA Omnipolar 2.5V 3.3V 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4913.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Monolithic 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLX-T.pdf |
|
NXP | Magnetoresistive Sensor 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for KMZ60.115.pdf |
|
Toshiba | Magnetoresistive Sensor 3-Pin SOT-23F Download PDF datasheet for TCS40DPRLF(T.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5009E1010FUMA1.pdf |