| Part Number | TLE4966-3K |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 589680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 10mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 6-Pin TSOP T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4966-3K |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4966-3K |
|---|---|
| Output Current | 10 mA |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Supplier Package | TSOP |
| Magnetic Type | Latch |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15|18 V |
| Maximum Operating Point | 4.2 mT |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1 |
| Pin Count | 6 |
| Max Processing Temp | 220 |
| Module/IC Classification | IC |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Release Point | -4.2 mT |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Package | 6TSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLE4966-3K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | INFTLE5046IC-PWM-R100 SP001345916_SENSOR - |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 2.5V to 5.5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH1807-W-7.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor IC 50mA 5V 9V 12V 15V 18V 24V SSO-3-6 T R - |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5053OAQLPG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1806-P-B.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5013ADQDBZR.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5009E1000.pdf |
|
Diodes Incorporated | HALL OMNIPOLAR SWITCH SIP-3 AMMO 4K Download PDF datasheet for AH1806-P-A.pdf |
|
Pulse | ETHERNET MAGNETICS - |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 3mA Omnipolar 1.8V 3V 4-Pin X1-DFN1216 T R Download PDF datasheet for AH1902-FA-7.pdf |