| Part Number | M50-3150842 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 562630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 1.27mm (0.05\") Pitch DIL Vertical SMT Socket Assembly, location pegs, low profile, selective gold + tin, 8+8 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M50-3150842 |
| Datasheet download |
| Part Number | M50-3150842 |
|---|---|
| Number of Contacts | 16 |
| Type | 1.27|0.05 Pitch Coercial/Industrial Connector mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Mounting | Surface Mount (SMT) |
| Product Dimensions | 10.56 x 3.4 x 2.35 mm |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Body Orientation | Vertical |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Color | Black |
| Housing Material | Polyamide (Nylon) 6T |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | 100% Tin over Nickel |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to +105 °C |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 3.4 mm |
| Product Height | 2.35 mm |
| Product Length | 10.56 mm |
| Replacement Part Number | PART-M50-3150842 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022152166.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033043010.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSQ-103-01-L-S.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board SKT 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 209159002101916.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-4.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 28 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-128-01-S-SV.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 150 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-075-03-L-D-RA-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2106091-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640428-5.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for BCS-103-L-S-PE-BE.pdf |