| Part Number | M80-8672622 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 806760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin lead, 13+13 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-8672622 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-8672622 |
|---|---|
| Body Orientation | Vertical |
| Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 235 |
| Housing Material | PBT |
| Type | 2.00 Pitch Datamate J-Tek mm |
| Number of Contacts | 26 |
| Mounting | PC Tail / Throughboard |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Pin Count | 26 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to +125 °C |
| Product Dimensions | 30.1 x 5.98 x 5.56 |
| Gender | M |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 5.98 mm |
| Product Height | 5.56 mm |
| Product Length | 30.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-M80-8672622 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103309-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60037YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 89885-302LF.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0905711161.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 10 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0524651071.pdf |
|
Panasonic | F4S CONNECTOR 80PINS DD1 - |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826953-5.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5031054010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 13 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171362-1.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0903270310.pdf |