| Part Number | MTSW-116-09-F-D-350-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 674130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTSW-116-09-F-D-350-RA |
| Datasheet download |
| Part Number | MTSW-116-09-F-D-350-RA |
|---|---|
| Number of Rows | 2 |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Package Dimensions | 40.64 x 15.49 x 6.1 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Unshrouded Header |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Polyester |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 32 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Flash Over Nickel |
| Number of Contacts | 32 |
| Product Depth | 15.49 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 40.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-MTSW-116-09-F-D-350-RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-643813-8.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714360864.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S80447YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-403HLF.pdf |
|
Panasonic | PITCH 0.5MM, BTB CONNECTOR SOCKET Download PDF datasheet for AXK730247MT1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179031-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447641203.pdf |
|
Samtec | .100\" HIGH-TEMP SHROUDED TERMINAL STRIP, - |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-060-03-L-D-RA-TR.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81020-660203-RB.pdf |