| Part Number | M80-8881005 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 149420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 5+5 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-8881005 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-8881005 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 13.15 x 8.15 x 5.45 mm |
| Termination Method | Crimp |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Depth | 8.15 mm |
| Product Height | 5.45 mm |
| Product Length | 13.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-M80-8881005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Box Connector PIN 100 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-530743-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500216.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 395126010.pdf |
|
Molex | Conn Ribbon Cable Connector HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 908140214.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 431600105.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for SQT-107-01-G-D-RA.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395324007.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450072.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 0465572345.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69958-107LF.pdf |