| Part Number | XMC1302-T038X0032 AB |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 155450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC1302-T038X0032 AB |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC1302-T038X0032 AB |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| RAM Size | 2 KB |
| Program Memory Size | 4 KB |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Analog Comparators | 3 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Pin Count | 38 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Timers | 4 |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-XMC1302-T038X0032 AB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100RBT6BTR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1800 ARM Cortex M3 RISC ROMLess 2.5V 3.3V 100-Pin TF-BGA Tray Download PDF datasheet for LPC1820FET100,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV30F ARM Cortex M4 RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV30F64VLF10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 144-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429ZIT6U.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 32KB Flash 1.8V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2103FBD48,151.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 180-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for LPC2458FET180,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F427IIT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303CCT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F415RGT6.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP Download PDF datasheet for XMC1302-T038X0032 AB.pdf |