A765KN277M1CLAE016 KEMET
A765KN277M1CLAE016 Images
Please contact us for more photos of A765KN277M1CLAE016
Part Number A765KN277M1CLAE016
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 16V 20% (8 X 9.7mm) SMD Cylindrical 0.016 Ohm 3890mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level A765KN277M1CLAE016
Datasheet download A765KN277M1CLAE016.pdf
Request Quotation for A765KN277M1CLAE016
A765KN277M1CLAE016 Specifications
Part Number A765KN277M1CLAE016
Pin Count 2
Capacitance Value 270 uF
Leakage Current 864@2Min uA
Construction Cylindrical
Package Dimensions 8 x 9.7 mm
Ripple Current 3890 mA
Equivalent Series Resistance 0.016 Ohm
Package/Case 8 X 9.7
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 240 °C
Lifetime 2000 hr
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 9.7 mm