C0603C101K8GAC7867 KEMET
C0603C101K8GAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C101K8GAC7867
Part Number C0603C101K8GAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 10V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C101K8GAC7867
Datasheet download C0603C101K8GAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C101K8GAC7867
C0603C101K8GAC7867 Specifications
Part Number C0603C101K8GAC7867
Construction Flat
Military Standard
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Case Size 0603
MSL Level 1
Package/Case 0603
Voltage(DC) 10 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 100 pF
Dielectric
Failure Rate
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm