C0805C101G5GAC7800 KEMET
C0805C101G5GAC7800 Images
Please contact us for more photos of C0805C101G5GAC7800
Part Number C0805C101G5GAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 50V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C101G5GAC7800
Datasheet download C0805C101G5GAC7800.pdf
Request Quotation for C0805C101G5GAC7800
C0805C101G5GAC7800 Specifications
Part Number C0805C101G5GAC7800
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Dielectric C0G
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.78 mm
Case Style Ceramic Chip
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Tolerance 2 %
Capacitance Value 100 pF
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm