| Part Number | C1206C101K5RACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 767150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 100pF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C101K5RACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C101K5RACTU |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Family | C1206C |
| Capacitance Value | 100 pF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Packaging | Embossed Plastic Tape and Reel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Free | Yes |
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Case Size | 1206 |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C101K5RACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for GRM21BR71A106KA73L.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 8.2pF 25V C0G 0.5pF SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0201NPO8R2D25TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 25V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12103C105KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 0805 Paper T R Download PDF datasheet for C0805X224K5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12061C104JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C103JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 15pF 50V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A150KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C430C332J5G5TA7200.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C472KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C104KAT2A.pdf |