C1206C474K1RACTU KEMET
C1206C474K1RACTU Images
Please contact us for more photos of C1206C474K1RACTU
Part Number C1206C474K1RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 100V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C474K1RACTU
Datasheet download C1206C474K1RACTU.pdf
Request Quotation for C1206C474K1RACTU
C1206C474K1RACTU Specifications
Part Number C1206C474K1RACTU
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.6 mm
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 0.47 uF
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Package/Case 1206
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.6 mm
Product Length 3.2 mm