C1206X222JBGACAUTO KEMET
C1206X222JBGACAUTO Images
Please contact us for more photos of C1206X222JBGACAUTO
Part Number C1206X222JBGACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 630V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206X222JBGACAUTO
Datasheet download C1206X222JBGACAUTO.pdf
Request Quotation for C1206X222JBGACAUTO
C1206X222JBGACAUTO Specifications
Part Number C1206X222JBGACAUTO
Moisture Sensitivity Level 1
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Tolerance 5 %
Pin Count 2
Maximum Processing Temperature 260 °C
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Supplier Package 1206
Construction Flat
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 0.0022 uF
Package Dimensions 3.3 x 1.6 x 0.78 mm
Package/Case 1206
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 3.3 mm