| Part Number | C1210C224K5RACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 878090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 1210 Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1210C224K5RACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1210C224K5RACTU |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 1210 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 0.9 mm |
| Case Size | 1210 |
| Tolerance | 10 % |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Style | Ceramic Chip |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Capacitance Value | 0.22 uF |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 0.9 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1210C224K5RACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 22uF 10V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM32ER71A226KE12L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 560pF 500V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 12067C561MAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL10B223KB8NFNC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 16V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C472F4GAC7867.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% SMD 1206 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C1206H103J5GAC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 39pF 100V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1885C2A390JA16D.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 47uF 6.3VDC X5R 20% SMD 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for CL32A476MQJNNNE.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C104K1RACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 47pF 50VDC C0G 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C470K5GACTU.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 0.3pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 500R07S0R3BV4T.pdf |