C315C474K5R5TA KEMET
C315C474K5R5TA Images
Please contact us for more photos of C315C474K5R5TA
Part Number C315C474K5R5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C315C474K5R5TA
Datasheet download C315C474K5R5TA.pdf
Request Quotation for C315C474K5R5TA
C315C474K5R5TA Specifications
Part Number C315C474K5R5TA
Product Dimensions 3.81(Max) x 2.54(Max) x 5.33(Max)
Dielectric X7R
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Capacitance Value 0.47 uF
Voltage(DC) 50 V
Lead Diameter 0.51 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Matte Tin
Pin Count 2
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Construction Radial
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Supplier Package Radial
Package/Case 3.81(Max) X 2.54(Max) X 5.33(Max)
Seated Plane Height 6.85 mm